بررسی تخصصی کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3060Ti

در بازار لپ تاپ و رایانه رومیزی کارت گرافیک‌های متفاوتی وجود دارد، ما می‌دانیم خانواده RTX 30 قدرتمند است؛ آیا از جزئیات آن‌ها اطلاع دارید؟ در این مقاله به شما می‌گوییم که چه تفاوتی بین RTX 3060 و RTX 3060 Ti وجود دارد. آیا باید برای خرید RTX 3060 Ti مبلغ بیش‌تری پرداخت کنیم؟ برای جواب به تمام این سوالات و خرید کارت گرافیک با آی تی هوم همراه باشید.

نگاهی کوتاه به کارت گرافیک انویدیا RTX 3060 و RTX 3060Ti

کارت گرافیک انویدیا RTX 3060 از یک تراشه با نام GA106 قدرت می‌گیرد؛ تراشه GA106 بر اساس معماری آمپر ساخته شده است. تراشه کارت گرافیک RTX 3060 توسط شرکت سامسونگ با فناوری ۸ نانومتری ساخته می‌شود، این تراشه ۱۲ میلیارد ترانزیستور به همراه دارد تا دستورات شما با بهترین کیفیت و بالاترین سرعت انجام شود.

کارت گرافیک RTX 3060 Ti از تراشه GA104 استفاده می‌کند، این کارت گرافیک نیز درست مانند RTX 3060 نسخه معمولی بر اساس معماری آمپر ساخته شده است. اما این تراشه از ۱۷ میلیارد ترانزیستور و ۴۸۶۴ هسته کودا استفاده می‌کند.

نگاه تخصصی به کارت گرافیک انویدیا

در این مقاله به شکل تخصصی مشخصات کارت گرافیک انویدیا را به شما معرفی کرده و پس از آن کارت گرافیک را از نظر عملکرد مورد بررسی قرار می‌دهیم. آیا کارت گرافیک انویدیا RTX 3060 می‌تواند بازی‌های روز دنیا را با تعداد فریم مناسب اجرا کند؟ به زبان اعداد و جداول به سوال شما پاسخ می‌دهیم، با آی تی هوم همراه باشید.

آنچه که در این مقاله می‌خوانیدنگاهی کوتاه به کارت گرافیک انویدیا RTX 3060 و RTX 3060Tiمشخصات دقیق کارت گرافیک انویدیا RTX 3060 و RTX 3060Tiمشخصات کارت گرافیک RTX 3060 نسخه رایانه رومیزیمشخصات کارت گرافیک RTX 3060Tiمشخصات کارت گرافیک RTX 3060 نسخه لپ تاپمقایسه RTX 3060 و کارت گرافیک‌های نسل قبل انویدیاخرید کارت گرافیک INNO3D RTX 3060 و INNO3D RTX 3060Tiبررسی عملکرد کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3060Tiبنچ‌مارک ۳DMarkمقایسه عملکرد دو کارت گرافیک در اجرای بازی‌هاحکم آخر

مشخصات دقیق کارت گرافیک انویدیا RTX 3060 و RTX 3060Ti

در قدم اول باید بدانید که تراشه استفاده شده برای لپ تاپ و رایانه رومیزی همان GA106 است. اما چند تفاوت کوچک وجود دارد که در این بخش با آن‌ها آشنا می‌شوید. نسخه لپ تاپ کارت گرافیک RTX 3060 برای ایجاد گرمای کم‌تر کمی ضعیف‌تر شده است.

مشخصات کارت گرافیک RTX 3060 نسخه رایانه رومیزی

تراشه GA106 با فناوری ۸ نانومتری سامسونگ ساخته شده است، این تراشه ۱۲ میلیارد ترانزیستور دارد که تک به تک آن‌ها آماده اجرای دستورات شما هستند. این کارت گرافیک ۳۵۸۴ هسته کودا داشته و ۲۸ هسته RT با آن همراه می‌شود. سرعت کلاک پایه تراشه ۱۳۲۰ هرتز بوده و حداکثر سرعت آن به ۱۷۷۷ هرتز می‌رسد. در نهایت باید بدانید که ۱۲ گیگابایت حافظه رم را در این دستگاه به کار گرفته است.

توان پردازش کارت گرافیک RTX 3060 به ۱۲.۷ ترافلاپس می‌رسد. اگر به نصب این کارت گرافیک روی رایانه خود فکر می‌کنید، باید بدانید که این کارت گرافیک ۱۷۰ وات برق مصرف می‌کند. برای آن دسته از علاقه‌مندان به دنیای فناوری جدول زیر را آماده کرده‌ایم تا از کوچک‌ترین جزئیات این کارت گرافیک مطلع شوند.

۱۲.۷ ترافلاپس قدرت پردازش

 RTX 3060 فناوری ساختSamsung 8Nتعداد ترانزیستور۱۲ میلیاردمعماریآمپرنام تراشهGA106تعداد هسته کودا۳۵۸۴تعداد هسته تنسور۱۱۲تعداد هسته RT۲۸سرعت کلاک در حالت بوست۱۷۷۷حجم حافظه رم۱۲ گیگابایتسرعت انتقال اطلاعات حافظه رم۱۵ گیگابایت پهنای باند حافظه رم۱۹۲-bitخروجی تصویر۳ x DisplayPort 1.4a x HDMI 2.1حداقل توان منبع تفذیه۴۵۰ واتتوان مصرفی کارت گرافیک۱۷۰ واتدرگاه اتصال کارت گرافیکPCIe 4.0مشخصات کارت گرافیک RTX 3060Ti

انویدیا برای تولید کارت گرافیک RTX 3060Ti به طور کلی از یک تراشه جدید با نام GA104 استفاده می‌کند. این تراشه جدید انویدیا نیز با فناوری ۸ نانومتری سامسونگ ساخته شده و در قلب خود ۱۷.۴ میلیارد ترانزیستور دارد. در کنار تعداد بیش‌تر ترانزیستور، هسته‌های کودا این کارت گرافیک به ۴۸۶۴ عدد می‌رسد.

یک پیشرفت بزرگ با پسوند Ti

هسته‌های تنسور نیز با تعداد ۱۵۲ عدد به نسبت کارت گرافیک RTX 3060 افزایش ۴۰ عددی را نشان می‌دهد. هسته‌های ردیابی اشعه نیز با ۱۰ عدد افزایش در حدود ۳۰ درصد افزایش را داشته است. سرعت کلاک پایه کارت گرافیک RTX 3060Ti نیز ۱۴۱۰ مگاهرتز بوده و سرعت بوست آن به ۱۶۶۵ هرتز می‌رسد.

نکته جالب در مورد کارت گرافیک RTX 3060Ti حافظه رم کم‌تر آن به نسبت نسخه معمولی RTX 3060 است. انویدیا در این تراشه از ۸ گیگابایت به جای ۱۲ گیگابایت حافظه رم استفاده می‌کند. توان پردازش کارت گرافیک RTX 3060Ti در حدود ۱۶.۲ ترافلاپس بوده که رشد ۳.۵ ترافلاپس به نسبت RTX 3060 را نشان می‌دهد. در ادامه می‌توانید جزئیات مشخصات این کارت گرافیک را مشاهده کنید.

 RTX 3060 Tiفناوری ساختSamsung 8Nتعداد ترانزیستور۱۷ میلیاردمعماریآمپرنام تراشهGA104تعداد هسته کودا۴۸۶۴تعداد هسته تنسور۱۵۲تعداد هسته RT۳۸سرعت کلاک در حالت بوست۱۶۶۵حجم حافظه رم۸سرعت انتقال اطلاعات حافظه رم۱۴ گیگابایت پهنای باند حافظه رم۱۹۲-bitخروجی تصویر۳ x DisplayPort 1.4a x HDMI 2.1حداقل توان منبع تفذیه۵۰۰ واتتوان مصرفی کارت گرافیک۲۰۰درگاه اتصال کارت گرافیکPCIe 4.0مشخصات کارت گرافیک RTX 3060 نسخه لپ تاپ

مشخصات کارت گرافیک RTX 3060 نسخه لپ تاپ شباهت زیادی به نسخه رایانه رومیزی دارد اما تفاوت‌های کوچک را به شما می‌گوییم. شاید بزرگ‌ترین تفاوت در میان نسخه رایانه رومیزی و لپ تاپ، حافظه رم آن باشد. کارت گرافیک RTX 3060 نسخه لپ تاپ به جای ۱۲ گیگابایت از ۶ گیگابایت حافظه رم استفاده می‌کند.

تاثیر توان مصرفی کارت گرافیک در عملکرد

این کارت گرافیک در لپ تاپ در چند توان مصرف متفاوت، از ۶۰ تا ۱۱۵ وات عرضه می‌شود. این که سازنده لپ تاپ شما از کدام نسخه استفاده کند، بسته به دیگر قطعات آن دارد؛ به طور کلی یک لپ تاپ با مدل ۱۱۵ وات از ۶۰ وات قیمت بیش‌تری دارد.

مقایسه RTX 3060 و کارت گرافیک‌های نسل قبل انویدیا

کارت گرافیک RTX 3060 انویدیا با دو برابر هسته پردازش سایه تا دو برابر کارت گرافیک GTX 1060 عملکرد بهتری دارد؛ بررسی عملکرد دو کارت گرافیک در بسیاری از بازی‌های روز دنیا انجام شده است. ویژگی مهم‌ دیگر کارت گرافیک RTX 3060 استفاده از ۱۲ گیگابایت حافظه رم است، این حجم از حافظه رم به کارت گرافیک اجازه می‌دهد تا عملکرد نهایی بسیار بهتری را به نسبت رقبا نشان دهد.

تاثیر پهنای باند حافظه رم در عملکرد

انویدیا از حافظه رم با پهنای باند ۱۹۲ بیت استفاده می‌کند، پهنای باند بسیار بالا که در سرعت پردازش اهمیت بسیار بالایی دارد. از طرفی این نکته مهم را باید در نظر داشته باشید که حافظه رم بالا در اجرای بازی‌ها با کیفیت ۱۰۸۰p تاثیر زیادی نداشته و هدف این حجم از حافظه رم، اجرای بازی‌ها با کیفیت ۲۵۶۰p یا ۲K است. یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های کارت گرافیک RTX 3060 فناوری‌های مدرن ردیابی اشعه و DLSS به حساب می‌آید.

ما نمی‌توانیم نسل جدید کارت گرافیک‌های تیم سبز را بدون در نظر گرفتن فناوری‌های جدید این شرکت بررسی کنیم. فناوری ردیابی اشعه از محیط مصنوعی بازی‌ها یک محیط گرم و واقعی را می‌سازد. به کمک این فناوری ما سایه‌ها را دقیق‌تر از همیشه مشاهده کرده و اشیا به واقعی‌ترین حالت ممکن دیده می‌شوند. در گذشته‌ای نه چندان دور، سایه اجسام در بازی‌ها ثابت بود.

ثابت بودن سایه بازی‌ها، خورشید یا هر منبع نور دیگری را نادیده می‌گرفت. از طرفی محاسبه سایه‌ها در بازی ساده نبود، محاسبه و بررسی سایه‌ها در هر ثانیه به چندین و چند میلیون پردازش نیاز دارد. حالا انویدیا با آخرین فناوری‌های خود پردازش سایه‌ها را به یک کار ساده تبدیل کرده است؛ تمام بار پردازش سایه‌ها روی دوش هسته‌های ردیابی اشعه قرار دارد.

فناوری دیگر این کارت گرافیک نسخه جدید DLSS است، این فناوری به کمک هوش مصنوعی بدون کاهش کیفیت تعداد فریم را افزایش می‌دهد. البته شما می‌توانید با ثابت نگه داشتن تعداد فریم، کیفیت اجرای بازی را افزایش دهید. نسخه جدید این فناوری باعث می‌شود تا در اجرای یک بازی هرگز با لگ یا کاهش یکباره تعداد فریم رو به رو نشوید.

آخرین نسل از فناوری DLSS

بسیاری از کاربران به خرید کارت گرافیک RTX 20 فکر می‌کنند، چراکه در برخی موارد قدرت پردازش خام بیش‌تری دارند. اما شما باید در نظر داشته باشید که سرعت پردازش خام تنها معیار در عملکرد نهایی نیست. وجود فناوری‌های مدرن تفاوت قابل توجهی را از یک نسل تا نسل جدیدتر ایجاد می‌کنند.

خرید کارت گرافیک INNO3D RTX 3060 و INNO3D RTX 3060Ti

شرکت‌های مختلف تولیدکننده قطعات رایانه مانند ایسوس، INNO3D یا زوتک تراشه انویدیا را خریداری کرده و با بهترین فناوری‌های خود ترکیب می‌کنند. هدف این شرکت‌ها افزایش کارایی تراشه با کاهش دمای آن و انتقال بهتر برق یا حتی ظاهر زیباتر است.

یکی از شرکت‌های شاخص در زمینه تولید کارت گرافیک با تراشه‌های انویدیا INNO3D نام دارد، این شرکت با سیستم خنک کننده iCHILL خود طوفان به پا می‌کند. کارت گرافیک‌های تولید شده با این فناوری حتی در سخت‌ترین و سنگین‌ترین بازی‌ها نیز سرد باقی می‌مانند و هرگز به دلیل گرم شدن کارت گرافیک با مشکل رو به رو نمی‌شوید.

تیم برنده INNO3D

کار INNO3D در زمینه افزایش بازدهی تراشه انویدیا به سیستم خنک کننده محدود نمی‌شود، خازن‌ها و بُرد این کارت گرافیک برای انتقال برق با کم‌ترین مقاومت و کم‌ترین نوسان ساخته شده‌ است. استفاده از بهترین مواد در ساخت کارت گرافیک در تمامی بخش‌های دستگاه به چشم می‌آید.

برای مثال سیستم خنک کننده iCHILL از انواع آلیاژ مس و آلومینیوم با بالاترین ضریب انتقال دما ساخته می‌شود. این نوع آلیاژ گرمای ایجاد شده توسط تراشه را به سرعت دریافت کرده و با چند فن قدرتمند خنک می‌کند. ما آلیاژهای با کیفیت را در اتصالات نیز مشاهده می‌کنیم، INNO3D برای بالاترین سرعت، آلیاژهای طلا و دیگر فلزات رسانا را با کیفیت بالا به کار گرفته است.

با خرید کارت گرافیک RTX 3060 یا کارت گرافیک RTX 3060Ti از برند INNO3D آخرین فناوری‌های انویدیا به دست شما می‌رسد. البته که آی تی هوم تمام کارت گرافیک‌های فروخته شده خود را ۷ روز ضمانت کرده و با گارانتی حامی یا آواژنگ به دست شما می‌‌رساند.

بررسی عملکرد کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3060Ti

بنچ‌مارک ۳DMark

بنچ‌مارک ۳D Mark یکی از آزمون‌های معتبر در دنیای دیجیتال است، این نمودارها بر اساس امتیازات کسب شده توسط کارت گرافیک‌های RTX 3060 و RTX 3060Ti نوشته شده. شما می‌توانید امتیاز کسب شده توسط این دو کارت گرافیک را با برادر بزرگ‌تر یعنی RTX 3070 مقایسه کنید.

مقایسه عملکرد دو کارت گرافیک در اجرای بازی‌ها

بازی Assassin’s Creed Valhalla: اجرای این بازی به خوبی می‌تواند کارت گرافیک شما را تحت فشار قرارداده و توانایی واقعی آن را اثبات کند. اگر به خرید یک لپ تاپ ۳۰۶۰ برای بازی فکر می‌کنید، قطعات گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود. در این نمودار می‌توانید تعداد فریم را مشاهده کنید.

بازی Borderland 3: این بازی به نسبت بازی Assassin’s Creed Valhalla سبک‌تر بوده اما همچنان فشار زیادی به کارت گرافیک لپ تاپ شما وارد می‌کند. در زمان اجرای این بازی با کارت گرافیک RTX 3060 تعداد فریم قابل توجهی را دریافت می‌کنید.

در این مقایسه می‌توانید تعداد فریم دو بازی Assassin’s Creed Valhalla وBorderland 3 را مشاهده کرده و با یکدیگر مقایسه کنید.

همانطور که قابل پیشبینی بود، بازی Assassin’s Creed Valhalla در کیفیت ۱۰۸۰p با کیفیت مناسب اجرا می‌شود و می‌توانید تعداد فریم قابل توجهی را در آن دریافت کنید. اما این بازی با کیفیت ۲۵۶۰p تعداد فریم کم‌تری داشته و اگر روی تعداد فریم حساسیت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم این بازی جذاب را در کیفیت ۱۰۸۰p ادامه دهید.

اکثر لپ تاپ‌ها با کارت گرافیک RTX 3060 از نمایشگر با کیفیت ۱۰۸۰p استفاده می‌کنند، به همین دلیل نیاز نیست نسبت به عملکرد و تعداد فریم بازی‌ها در کیفیت ۲۵۶۰p نگران باشید.

در مقاله بررسی تخصصی کارت گرافیک RTX 3050 و RTX 3050Ti می‌توانید عملکرد آن دو کارت گرافیک را در بازی‌های مختلف مشاهده کرده با دو کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3060 Ti مقایسه کنید.

حکم آخر

کارت گرافیک‌های انویدیا RTX 3060 و RTX 3060 Ti در کنار قدرت پردازش بالای خود به عنوان یک میان رده با قیمت مناسب به بازار عرضه شده است. شما می‌توانید مدل‌های مختلف این دو کارت گرافیک را از آی تی هوم خریداری کنید. اگر با خواندن این مقاله هم‌چنان سوالات زیادی برای شما وجود دارد، می‌توانید با مشاوران آی تی هوم تماس گرفته تا به جواب سوالات خود برسید؛ آی تی هوم همراه شما است برای بهترین انتخاب
نوشته بررسی تخصصی کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3060Ti اولین بار در اخبار تکنولوژی. پدیدار شد.