نقد و بررسی تخصصی کارت گرافیک RTX 3070 , 3070Ti

کارت گرافیک RTX 3070 بازی با کیفیت ۴K را به دست شما می‌رساند؛ با نصف قیمت RTX 2080Ti.

معماری آمپر؛ آرزوی گیمرها

کارت گرافیک RTX 3070 بازی با کیفیت ۴K را به دست شما می‌رساند؛ با نصف قیمت RTX 2080Ti. کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 یکی از بهترین تولیدات ما انسان‌ها تا به امروز است. مهندسان انویدیا از نسل RTX 20 تا RTX 30 قیمت فناوری را به نصف رساندند. در این بررسی، یکی از بهترین‌ مدل‌های کارت گرافیک را زیر ذره‌بین آی تی هوم قرار می‌دهیم.

مشخصات دقیق کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 و RTX 3070 Ti

کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 در هر دو نسخه لپ تاپ و رایانه رومیزی از تراشه GA104 با کمی تغییر استفاده می‌کند. تراشه GA104 بر اساس معماری آمپر توسط سامسونگ با فناوری ۸ نانومتری ساخته می‌شود. در ادامه توضیحات کامل در مورد مشخصات لپ تاپ RTX 3070 و رایانه رومیزی را با هم می‌خوانیم.

مشخصات دقیق کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 و RTX 3070 Tiمشخصات کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 نسخه رایانه رومیزی

یکی از کارت گرافیک‌های تولید شده با تراشه GA104 مانند INNO3D RTX 3070 از تمام توان تراشه استفاده می‌کنند. چراکه در یک رایانه رومیزی می‌توانیم بالاترین توان برق ممکن را به کارت گرافیک رسانده و گرمای ایجاد شده را خارج کنیم. این کارت گرافیک در نسخه رایانه رومیزی به حدود ۲۲۰ وات برق نیاز دارد که شما باید از یک منبع تغذیه حداقل ۸۵۰ وات برای تامین آن استفاده کنید.

سرعت کلاک بوست کارت گرافیک به ۱۷۵۰ مگاهرتز می‌رسد، در این سرعت کلاک تمام ۵۸۸۸ هسته کودا، ۱۸۴ هسته تنسور و ۴۶ هسته ردیابی اشعه با تمام توان کار می‌کنند. ۸ گیگابایت حافظه رم GDDR6 تمام آنچه که کارت گرافیک برای پردازش نیاز دارد را در خود ذخیره می‌کند. در نهایت شما می‌توانید کارت گرافیک قدرتمند انویدیا را به کمک یک خروجی HDMI 2.1 و ۳ درگاه دیسپلی‌پورت به ۴ نمایشگر مختلف متصل کنید.

برای هر بازی که فکرش را بکنید

مشخصات کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 نسخه رایانه رومیزیفراموش نکنید که این کارت گرافیک هم‌چنان یک هیولای پر مصرف به حساب می‌آید، برای تامین برق این هیولا به یک منبع تغذیه با حداقل توان ۸۵۰ وات نیاز دارید. در نهایت خروجی منبع تغذیه شما باید با آداپتور اختصاصی انویدیا برای تبدیل به یک درگاه ۱۲ پین همگام باشد. برای اطلاع از جزئیات کامل این تراشه، جدول زیر را از دست ندهید.

RTX 3070فناوری ساختSamsung 8Nتعداد ترانزیستور۱۷.۴ میلیاردمعماریآمپرنام تراشهGA104تعداد هسته کودا۵۸۸۸تعداد هسته تنسور۱۸۴تعداد هسته RT۴۶سرعت کلاک در حالت بوست۱۷۲۵حجم حافظه رم۸سرعت انتقال اطلاعات حافظه رم۱۴ گیگابایت پهنای باند حافظه رم۲۵۶-bitخروجی تصویر۳ x DisplayPort 1.4a x HDMI 2.1حداقل توان منبع تفذیه۵۰۰ واتتوان مصرفی کارت گرافیک۲۲۰درگاه اتصال کارت گرافیکPCIe 4.0مشخصات کارت گرافیک RTX 3070 Ti نسخه رایانه رومیزی

کارت گرافیک RTX 3070Ti با تمام قدرت بیش‌تری که دارد از همان تراشه GA104 استفاده می‌کند اما تعداد هسته‌های کودا آن به ۶۱۴۴ عدد می‌رسد، تعداد هسته‌های تنسور ۱۹۲ عدد بوده که با ۶۸ هسته رهگیری اشعه کامل می‌شود. کارت گرافیک RTX 3070 Ti به نسبت RTX 3070 تغییرات بزرگی ندارد اما با چند فریم بیش‌تر می‌تواند برای شما سرنوشت ساز باشد.

توان پردازش کارت گرافیک RTX 3070 Ti به ۴۲.۴ ترافلاپس می‌رسد، این مقدار در حدود ۳ ترافلاپس از RTX 3070 بیش‌تر است. انویدیا برای ارتقای بازدهی کارت گرافیک، پهنای باند انتقال اطلاعات را تا ۶۰۸ گیگابیت افزایش داده که در عملکرد نهایی دستگاه خود را نشان می‌دهد.

تنها چند ترافلاپس بیشتر

مساله تاثیر گذار دیگر در مورد عملکرد کارت گرافیک RTX 3070 Ti افزایش توان مصرف کارت گرافیک تا ۷۰ وات است. افزایش مصرف انرژی ۷۰ وات نسبت به کارت گرافیک RTX 3070 قدرت واقعی تراشه GA104 را نشان می‌دهد. افزایش قدرت کارت گرافیک باعث شد تا طراحی کارت گرافیک نیز تغییر کند.

انویدیا از همان برد و سیستم خنک کننده خود در کارت گرافیک RTX 3080 و RTX 3090 در کارت گرافیک RTX 3070 Ti استفاده می‌کند. شرکت INNO3D نیز از سیستم خنک کننده قویتر در کارت گرافیک INNO3D RTX 3070 Ti استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد افزایش توان کارت گرافیک تا ۷۰ وات تاثیر قابل توجهی در مقدار گرمای ایجاد شده دارد.

RTX 3070 Tiفناوری ساختSamsung 8Nتعداد ترانزیستور۱۷.۴ میلیاردمعماریآمپرنام تراشهGA104تعداد هسته کودا۶۱۴۴تعداد هسته تنسور۱۹۲تعداد هسته RT۴۸سرعت کلاک در حالت بوست۱۷۶۵حجم حافظه رم۸سرعت انتقال اطلاعات حافظه رم۱۹ گیگابایت پهنای باند حافظه رم۲۵۶-bitخروجی تصویر۳ x DisplayPort 1.4a x HDMI 2.1حداقل توان منبع تفذیه۷۰۰ واتتوان مصرفی کارت گرافیک۲۹۰درگاه اتصال کارت گرافیکPCIe 4.0مشخصات کارت گرافیک RTX 3070 نسخه لپ تاپ

همانطور که حدس می‌زنید، شرکت‌های سازنده لپ تاپ برای استفاده از کارت گرافیک‌های قدرتمند با چند محدودیت رو به رو هستند، محدودیت‌هایی مانند: انتقال برق و خارج کردن گرما. افزایش توان ورودی به کارت گرافیک باعث می‌شود تا گرمای بیش‌تری توسط کارت گرافیک ایجاد شود، خارج کردن آن گرما به فن‌های قویتر نیاز دارد.

به توان مصرفی کارت گرافیک دقت کنید

در نتیجه استفاده از سخت افزار قویتر برای دریافت توان بیش‌تر از کارت گرافیک به هزینه بیش‌تری نیاز دارد، شما باید بدانید که خرید یک لپ تاپ با توان مصرفی بیشتر کارت گرافیک، گران‌تر تمام می‌شود. آیا پرداخت هزینه بیش‌تر ارزش آن را دارد؟ یک کارت گرافیک با توان مصرفی بالاتر می‌تواند یک بازی را با تعداد فریم بیش‌تر و کیفیت بالاتر اجرا کند.

کارت گرافیک RTX 3070 نسخه لپ تاپ از تراشه GA104 با توان مصرف ۸۰ تا ۱۲۵ استفاده می‌کند. اتصال کارت گرافیک و مادربرد رایانه به کمک درگاه PCIe 4.0 انجام می‌شود. عملکرد کارت گرافیک RTX 3070 در لپ تاپ شباهت زیادی به RTX 2080 Super دارد. این کارت گرافیک قیمت بسیار بالایی داشت و حالا RTX 3070 با قیمت بسیار کم‌تر آن را به دست شما می‌رساند.

مشخصات کارت گرافیک RTX 3070 Ti نسخه لپ تاپ

کارت گرافیک RTX 3070 Ti از RTX 3070 قویتر است اما در رقابت با کارت گرافیک RTX 3080 شکست می‌خورد. از نظر بودجه و هزینه خرید یک لپ تاپ با کارت گرافیک‌های RTX 3070، RTX 3070 Ti و RTX 3080 همین ترتیب رعایت می‌شود. کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 Ti قدرت کافی برای اجرای بازی‌های مدرن با تعداد فریم و کیفیت بالا را در دسترس شما قرار می‌دهد.

یک لپ تاپ با کارت گرافیک RTX 3070 Ti قطعا از پردازنده و دیگر قطعات قدرتمند استفاده می‌کند؛ این سری از لپ تاپ‌های ایسوس، لنوو یا HP و ایسر موجود در بازار گزینه خوبی برای کار با نرم افزارهای تولید محتوا به حساب می‌آیند. کارت گرافیک RTX 3070 Ti نسخه لپ تاپ در فرکانس پایه (۱۰۳۵ مگاهرتز) به ۸۰ وات توان نیاز داشته و در فرکانس بوست (۱۴۸۵ مگاهرتز) تا ۱۲۵ وات برق مصرف می‌کند.

آیا نسخه معمولی برای شما کافی نیست؟

البته که برخی از شرکت‌های سازنده لپ تاپ مانند ایسوس مدل‌هایی را با کارت گرافیک RTX 3070 Ti و توان مصرف ۱۵۰ وات به بازار عرضه می‌کنند. اگر به یک معیار برای اندازه گیری توان کارت گرافیک RTX 3070 Ti نسخه لپ تاپ نیاز دارید، این کارت گرافیک می‌تواند بازی سایبرپانک ۲۰۷۷ را با کیفیت QHD و بالاترین حد جزئیات اجرا کند. اگر یک بازی سبک‌تر را انتخاب کنید، امکان اجرای آن با کیفیت ۴K و تنظیمات بالا نیز وجود دارد.

مقایسه کارت گرافیک RTX 3070 و رقیب قدیمی و گران قیمت RTX 2080 Ti

کارت گرافیک RTX 2080Ti پرچمدار نسل قبل انویدیا بود، برای خرید این کارت گرافیک به حدود ۱۲۰۰ دلار نیاز داشتیم. اگر به خرید یکی از نسخه‌های اختصاصی ایسوس یا INNO3D فکر می‌کردید، این رقم تا ۱۵۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کرد. حالا و با معرفی نسل جدید انویدیا RTX 30 می‌توانید هیولای نسل قبل را با پرداخت هزینه بسیار کم‌تر خریداری کنید.

البته که این نکته را فراموش نکنید، کارت گرافیک RTX 3070 از RTX 2080 Ti قدرت بیش‌تری دارد؛ معماری جدید انویدیا آمپر شبیه به معجزه است. کارت گرافیک RTX 2080 Ti از ۴۳۵۲ هسته کودا استفاده می‌کند و در مقابل آن RTX 3070 از ۵۸۸۸ هسته کودا قدرت می‌گیرد. افزایش بیش از ۱۵۰۰ هسته کودا تاثیر خود را در هر بخش از عملکرد تراشه نشان می‌دهد.

مقایسه کارت گرافیک RTX 3070

تاثیر فناوری‌ در مقایسه دو نسل کارت گرافیک

در مقایسه میان دو نسل تنها نباید توان خام کارت گرافیک در پردازش را محاسبه کنیم، موارد دیگر مانند پیشرفت فناوری DLSS هسته‌های نسل جدید رهگیری اشعه و دیگر موارد به راحتی می‌توانند برنده رقابت را تغییر دهند. در این مقایسه، کارت گرافیک RTX 3070 حتی در قدرت پردازش خام نیز عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهد اما در دنیای بازی‌ها به خوبی می‌توانیم تاثیر نسل جدید فناوری DLSS را لمس کنیم.

ترکیب نسل جدید فناوری‌ها با قدرت پردازش خام این کارت گرافیک به شما اجازه می‌دهد تا بالاترین تعداد فریم ممکن را در کنار کیفیت قابل توجه تجربه کنیم. در کنار تمام تفاوت‌ها، باید به شباهت کارت گرافیک RTX 3070 و RTX 2080 Ti نیز اشاره کنیم. هر دو کارت گرافیک از سیستم خنک کننده مشابه استفاده می‌کنند و خبری از طراحی جدید انویدیا RTX 3080 و RTX 3090 در RTX 3070 نیست.

آیا استفاده از سیستم خنک کننده معمولی برای عملکرد کارت گرافیک RTX 3070 مشکلی ایجاد می‌کند؟ خیر، اما نمی‌توانید برای مدت زمان طولانی از تمام توان تراشه استفاده کنید. شرکت‌های دیگر مانند ایسوس و INNO3D برای حل این مشکل وارد میدان می‌شوند.

در کارت گرافیک انویدیا RTX 3070 Ti از سیستم خنک کننده مشابه با کارت گرافیک RTX 3080 و RTX 3090 استفاده شده است. اما باز هم شرکت‌‌های تولیدکننده کارت گرافیک حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. شما در زمان خرید کارت گرافیک، کدام نسخه را انتخاب می‌کنید؟

خرید کارت گرافیک RTX 3070 و RTX 3070 Ti

حتی بهترین کارت گرافیک جهان هم می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد؛ شرکت‌های تولیدکننده کارت گرافیک برای رسیدن به این هدف دست به کار می‌‌شوند. شرکت‌هایی مانند زوتک، ایسوس یا INNO3D با استفاده از بهترین سیستم خنک کنند، بُرد و خازن‌های با کیفیت عملکرد بالاتری از تراشه دریافت می‌کنند.

خرید کارت گرافیک RTX 3070 و RTX 3070 Ti

برای مثال شرکت INNO3D سیستم خنک کننده اختصاصی خود را با نام iCHILL به کار می‌گیرد، این سیستم خنک کننده حتی در سنگین‌ترین بازی‌ها نیز دمای تراشه را پایین نگه می‌دارد. اما سیستم خنک کننده iCHILL چطور این کار را انجام می‌دهد؟ سیستم خنک کننده اختصاصی INNO3D از بهترین آلیاژ مس و آلومینیوم در ترکیب با فن‌هایی ساخته شده است که طوفان به پا می‌کنند.

سیستم خنک کننده جادویی

آلیاژ استفاده شده در این سیستم خنک کننده دما را از تراشه دریافت کرده و در معرض فن‌ها قرار می‌دهد. رادیاتور قرار گرفته زیر فن‌ها به شکلی طراحی شده که بیش‌ترین سطح برخورد جریان هوا و فلز را ایجاد کند. در نهایت به فن‌ها می‌رسیم، فن‌های سیستم خنک کننده iCHILL از زاویه قرار گرفتن هر پره تا سرعت گردش آن‌ها مهندسی شده است.

با خرید یکی از کارت گرافیک‌های INNO3D RTX 3070 یا INNO3D RTX 3070 Ti یک اثر هنری – مهندسی را خریداری می‌کنید، که با گارانتی شرکت‌های معتبر سازگار یا حامی به دست شما می‌رسد. تمام کارت گرافیک‌های فروخته شده در آی تی هوم با ضمانت ۷ روزه به دست شما می‌رسد، اگر کارت گرافیک شما با مشکل رو به رو شود، شما می‌توانید کارت گرافیک را به آی تی هوم بازگردانده و مبلغ سفارش خود را دریافت کنید.

بررسی عملکرد کارت گرافیک RTX 3070 و RTX 3070 Ti

بنچ‌مارک ۳DMark

بنچ‌مارک ۳D Mark یکی از آزمون‌های معتبر در دنیای دیجیتال است، این نمودارها بر اساس امتیازات کسب شده توسط کارت گرافیک‌های RTX 3070 و RTX 3070Ti نوشته شده. شما می‌توانید امتیاز کسب شده توسط این دو کارت گرافیک را با دو کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3080 مقایسه کنید.

مقایسه عملکرد دو کارت گرافیک در اجرای بازی‌ها

بازی Assassin’s Creed Valhalla: اجرای این بازی به خوبی می‌تواند کارت گرافیک شما را تحت فشار قرارداده و توانایی واقعی آن را اثبات کند. اگر به خرید یک لپ تاپ ۳۰۷۰ برای بازی فکر می‌کنید، قطعات گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود. در این نمودار می‌توانید تعداد فریم را مشاهده کنید.

بازی Borderland 3: این بازی به نسبت بازی Assassin’s Creed Valhalla سبک‌تر بوده اما همچنان فشار زیادی به کارت گرافیک لپ تاپ شما وارد می‌کند. در زمان اجرای این بازی با کارت گرافیک RTX 3070 تعداد فریم بالایی را دریافت می‌کنید.

در این نمودار می‌توانید تعداد فریم دو بازی Assassin’s Creed Valhalla وBorderland 3 را مشاهده کرده و با یکدیگر مقایسه کنید.

همانطور که قابل حدس بود، بازی Assassin’s Creed Valhalla به عنوان یکی از سنگین‌ترین بازی‌های روز دنیا به خوبی با کارت گرافیک RTX 3070 یا RTX 3070 Ti اجرا می‌شود.اما این بازی با کیفیت ۲۵۶۰p تعداد فریم کم‌تری داشته و اگر روی تعداد فریم حساسیت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم این بازی جذاب را در کیفیت ۱۰۸۰p ادامه دهید.

برای مقایسه بهتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی تخصصی کارت گرافیک RTX 3060 و RTX 3060 Ti را از دست ندهید. با مطالعه این مقاله به یک سولا مهم پاسخ می‌دهیم که آیا خرید کارت گرافیک گران‌تر انویدیا ارزش دلارهای شما را دارد؟

حکم آخر

کارت گرافیک‌های انویدیا RTX 3070 و RTX 3070 Ti یک گزینه عالی برای افرادی است که برای تولید یا ویرایش محتوا به خرید لپ تاپ یا رایانه فکر می‌کنند. البته که  INNO3D RTX 3070 گیمرها را ناامید نمی‌کند. شما می‌توانید مدل‌های مختلف این کارت گرافیک را از آی تی هوم خریداری کنید، اگر با مطالعه این مقاله هم‌چنان سوالات زیادی برای شما باقی مانده است، با ما تماس بگیرید.
نوشته نقد و بررسی تخصصی کارت گرافیک RTX 3070 , 3070Ti اولین بار در اخبار تکنولوژی. پدیدار شد.